Znakowanie wyrobów motoryzacyjnych

Każdy pojazd jest doskonałym połączeniem różnorodnych podzespołów, które docelowo mają pracować w zmiennych warunkach. Zależnie od pełnionych funkcji mogą być narażone na działanie skrajnych temperatur, zmiany ciśnienia, przeciążenia. Tak więc etykiety przeznaczone dla branży motoryzacyjnej muszą sprostać wysokim wymaganiom, jakie stawia przed nimi specyfika pracy.

Począwszy od łańcucha dostaw podczas produkcji, a skończywszy na dostarczaniu informacji na temat użytkowania, konserwacji i bezpieczeństwa użytkownika – na każdym etapie etykiety spełniają inne funkcje. Jednak łączy je jedno: muszą być trwałe i czytelne bez względu na okoliczności, w jakich będą pracować.

W branży motoryzacyjnej najczęściej wykorzystuje się etykiety wykonane z poliestru (PET), winylu (PVC), polipropylenu (PP) i papieru.

Rozwiązania dla branży automotive można podzielić następująco (od ich rodzaju zależą materiały i surowce, jakie powinny zostać użyte do produkcji oraz zadruku):

  • etykiety stosowane w kabinie pasażerskiej (informacyjne),
  • etykiety naklejane na podzespoły znajdujące się pod maską oraz na zewnątrz pojazdu (np. na opony).

Warto także wspomnieć o etykietach z materiału typu duct. Dostarczane przez nas kółka z niego wykonane nazywa się potocznie „szarymi kropkami”. Służą one do przyczepiania kart kanban na kolejnych etapach produkcji pojazdu, a także do przymocowania wydrukowanego listu przewozowego czy innego dokumentu dotyczącego przesyłki.

Tego typu etykiety charakteryzują się dużą wytrzymałością oraz doskonałym przyleganiem.