Etykiety na płytki PCB (obwodów drukowanych)

Wymagania dotyczące etykiet przeznaczonych do znakowania płytek PCB, zwanych płytkami drukowanymi, są niezwykle zróżnicowane. Bierze się to stąd, że śledzone są właściwie wszystkie etapy produkcji i na każdym z nich występują innego rodzaju warunki, które nowoczesna etykieta musi wytrzymać.

Mamy w tym przypadku do czynienia z ekstremalnie wysokimi temperaturami, galwanizacją, lutowaniem w piecu oraz na fali, niezwykle agresywnymi środkami chemicznymi służącymi do czyszczenia oraz działaniem wody. Etykieta po tych wszystkich zabiegach musi nie tylko prezentować się nienagannie, ale przede wszystkim być nadal doskonale czytelna, ponieważ zawiera ważne dane na temat komponentu, na którego powierzchni się znajduje.

Dzięki odpowiedniej etykiecie płytka drukowana może zostać poddana odpowiedniej obróbce bez ryzyka, że zostanie uszkodzona i niemożliwe będzie stwierdzenie, z jakim komponentem mamy do czynienia. Idealnie dobrane etykiety na płytki PCB wspomagają bieżącą kontrolę produkcji oraz znacząco minimalizują koszty związane z odpadami produkcyjnymi.

Płytki PCB są najczęściej oznaczane za pomocą jednego z dwóch typów etykiet:

  • Etykiet z poliamidu – często nazywa się je etykietami do zadań specjalnych, ponieważ są niebywale odporne na działanie wysokich temperatur (wytrzymują do +398 stopni Celsjusza). Można więc z powodzeniem ich używać do obróbki, podczas której występuje ekstremalne ciepło. Etykiety wykonane z poliamidu wytrzymają takie procesy jak lutowanie na fali czy w piecu, galwanizacja, lakierowanie proszkowe oraz odtłuszczanie i czyszczenie silnymi detergentami. Są odporne także na promieniowanie UV oraz działanie wody i ścieranie. Etykiety tego typu doskonale zniosą wszystkie działania mające miejsce w procesie produkcji oraz obróbki płytek PCB i nadal będą się prezentować nienagannie z doskonale czytelnymi znakami.
  • Etykiet poliestrowych ESD – mają one za zadanie chronić płytki drukowane, na których się znajdują, przed działaniem ładunków elektrostatycznych, jakie powstają każdorazowo zarówno podczas aplikacji etykiet, jak i ich późniejszego użytkowania. Etykiety ESD zaprojektowano w taki sposób, aby rozproszyć powstałe ładunki elektrostatyczne tak szybko, jak to tylko możliwe (zanim wpłyną negatywnie na podzespół). Ze względu na właściwości samego poliestru etykiety są odporne na działanie rozpuszczalników, kwasu akumulatorowego, etanolu, benzyny oraz butanolu. Wykazują także podwyższoną wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, które mogą się zdarzyć zarówno podczas użytkowania, jak i oczywiście transportu czy montażu oznakowanych nimi elementów.

Etykiety do oznaczania płytek PCB są dostępne w Libeli w różnych rozmiarów rolkach, które można zadrukować samodzielnie za pomocą każdego typu drukarki do etykiet. Oczywiście istnieje także możliwość zadruku wykonanego bezpośrednio w naszej firmie na podstawie przesłanej specyfikacji.

Etykiety na elektronikę Gliwice.
Etykiety na elektronikę w Gliwicach
Znakowanie płytek PCB Gliwice Libeli.
Etykiety na płytki PCB (Gliwice)