Etykiety na worki z krwią, do transportu i przechowywania krwi

Regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa, banki krwi oraz szpitale mają za zadanie każdego dnia zapewnić pacjentom krew – honorowo oddaną – potrzebną zarówno do transfuzji podczas zabiegów, jak i do wykonywania preparatów krwiopochodnych. Aby jednak wszystko odbywało się sprawnie, a co najważniejsze, bezpiecznie zarówno dla krwiodawców, jak i pacjentów otrzymujących krew, niezbędne jest dokładne i niezwykle trwałe znakowanie worków z krwią.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych systemów komputerowych w połączeniu z etykietami do pobierania, preparatyki i przechowywania krwi i jej składników, placówki poboru są w stanie ograniczyć do minimum błędy związane z nieprawidłowym oznakowaniem, które mogłyby mieć katastrofalne skutki.

Rodzaje etykiet stosowane w czasie poboru, transportu i przechowywania krwi:

  • etykiety pierwotne – aplikowane bezpośrednio na worek z krwią,
  • etykiety wtórne – naklejane na etykiety pierwotne.

Etykiety Libeli spełniają najwyższe wymagania dotyczące etykiet na worki z krwią.

Kod ISBT 128

Kod etykietowania krwi wprowadzony w ponad 50 krajach świata. Narzuca standard etykiet, którego spełnienie jest konieczne do pracy z krwią.

Etykieta tego typu podzielona jest na cztery kwadraty, nośniki informacji:

  • Lewy górny kwadrat – kod paskowy numeru donacji, właściwy numer donacji, data pobrania, data preparatyki oraz miejsce wytworzenia.
  • Prawy górny kwadrat – grupa krwi znajdującej się w worku oraz przyporządkowany jej kod paskowy.
  • Lewy dolny kwadrat – kod paskowy składnika krwi oraz jego nazwa, objętość i ewentualne uwagi.
  • Prawy dolny kwadrat – data ważności krwi wraz z jej kodem paskowym, wyniki wykonanych badań dodatkowych.

Jeden system znakowania zapewnia możliwość odczytania parametrów krwi znajdującej się w worku niezależnie od języka i używanego systemu komputerowego.

Certyfikat ISEGA

To norma, która potwierdza, że miejsca mające bezpośrednią styczność z workiem z krwią nie zostaną skażone klejem pochodzącym z etykiet. Oferowane przez Libeli etykiety przeznaczone na worki z krwią i probówki spełniają wymogi tego certyfikatu, ponieważ migracja kleju, jakim są aplikowane, jest mocno ograniczona, a co za tym idzie jej ryzyko jest znikome.

Odporność na zamrażanie

Etykiety kriogeniczne to produkty w pełni odporne na działanie czynników zewnętrznych oraz skrajnie niskich temperatur. Wytrzymują przechowywanie w ciekłym azocie aż do -196 stopni Celsjusza, a przechowywanie w suchym lodzie – do poziomu -80 stopni Celsjusza. Charakteryzuje je również niezwykle trwała przyczepność do różnych rodzajów powierzchni, np. szkła czy plastiku. Dotyczy to także powierzchni zakrzywionych, jak fiolki czy probówki. Tekst na etykietach tego typu pozostaje wyraźny oraz czytelny w każdej temperaturze nawet po długim czasie przechowywania próbek. Ponadto etykiety kriogeniczne są stosowane w wirówkach laboratoryjnych, ponieważ proces wirowania nie wpływa negatywnie na ich wytrzymałość ani przyczepność do podłoża. Są także przystosowane do klejenia w temperaturze poniżej zera.

Etykiety na worki z krwią Libeli
Etykiety na worki z krwią
Etykiety do przechowywania krwi Libeli
Etykiety do przechowywania krwi