Etykiety plombowe

Plomby mają za zadanie zapobiegać różnego typu nadużyciom i manipulacjom. Nowoczesne etykiety plombowe zabezpieczają przed niepowołaną ingerencją z zewnątrz zarówno jeśli chodzi o produkty nowe, przeznaczone do sprzedaży, jak i te objęte gwarancją.

Każda próba manipulacji przy takiej etykiecie jest natychmiast widoczna, niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z etykietami typu VOID, czy ulegającymi zniszczeniu poprzez kruszenie lub rozwarstwienie.

Etykiety plombowe mają następujące zastosowania:

  • Elektronika – plombowanie podzespołów na etapie produkcji, plomby na komputery, telefony komórkowe oraz pozostały sprzęt elektroniczny.
  • Kosmetyka – zabezpieczanie opakowań.
  • Kasy fiskalne – obligatoryjne plombowanie urządzeń fiskalizujących.
  • RTV i AGD – plombowanie serwisowe urządzeń.

Etykiety typu VOID

Nie ma możliwości przyklejenia tego typu etykiety bez jej uszkodzenia. Każda próba manipulacji kończy się zniszczeniem etykiety, a dodatkowo w miejscu, gdzie się pierwotnie znajdowała, pojawia się napis „VOID” lub „VOID OPEN”, informujący, że plomba została zerwana. Jeśli etykieta stanowiła plombę gwarancyjną, to nastąpiła tym samym utrata świadczeń z tytułu gwarancji producenta.

Tego rodzaju etykiety zabezpieczające produkujemy najczęściej z polipropylenu (PP), polietylenu (PE) i poliestru (PET). Dostępne są w kolorach srebrnym, białym, czerwonym, fioletowym, niebieskim, a także lustrzane.

Etykiety VOID możemy podzielić na trzy główne rodzaje, z których każdy pozostawia po sobie inne ślady:

  • VOID standard – po oderwaniu etykiety pozostaje klejący napis „VOID”;
  • VOID sucho usuwalny – po oderwaniu etykiety pozostaje suchy napis „VOID” pokryty warstwą laminatu;
  • VOID czysto usuwalny – po oderwaniu etykiety pojawia się napis „VOID”, jednakże nie pozostawia on po sobie śladów na powierzchni, do której etykieta była przyklejona (ten typ plomby można stosować np. na obiektywach).

Etykiety ulegające zniszczeniu

Nie ma możliwości usunięcia tego typu plomby w całości, co sprawia, że każda próba manipulacji przy niej jest od razu widoczna. Etykiety kruszące się oraz łamliwe zgodnie ze swoją nazwą zaczynają się podczas odklejania kruszyć i łamać na mniejsze części, których nie można już przykleić z powrotem. Etykiety rozwarstwiające się zbudowane są tak, że próba ich zerwania kończy się właśnie rozwarstwieniem i pozostawieniem nieestetycznych resztek po etykiecie.

Etykiety ulegające zniszczeniu Gliwice
Etykiety plombowe ulegające zniszczeniu (Gliwice)
Etykiety plombowe Gliwice
Etykiety VOID (Gliwice)