Znakowanie elementów stalowych – przywieszki, etykiety
Producenci z branży metalurgicznej zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest znakowanie w procesie produkcyjnym. Dzięki niemu kolejne etapy przebiegają bez zakłóceń, nie występują przestoje, wzrasta wydajność i poprawia się bezpieczeństwo. Notuje się także znacznie mniejszy odsetek odpadów produkcyjnych, dzięki czemu straty są znikome.
Etykiety na wyroby stalowe, pomimo że są wystawiane na działanie różnorodnych czynników zewnętrznych przez cały czas produkcji, muszą pozostawać czytelne i trwałe. Można to osiągnąć poprzez dobór materiału, którego właściwości będą odpowiadać warunkom panującym na danym etapie obróbki.
Etykiety a proces obróbki cieplnej metali
Produkty w branży metalurgicznej są poddawane działaniu ekstremalnych temperatur, dlatego też do ich znakowania wybieramy materiały cechujące się dużą wytrzymałością cieplną.
Nasze wieloletnie doświadczenie pozwala nam na profesjonalny dobór właściwych rozwiązań co do znakowania w branżach stalowej i metalurgicznej. Wiemy, że w przypadku takich potrzeb kluczowe jest odpowiednie połączenie materiału bazowego, z którego wykonane są etykiety lub przywieszki, z właściwą metodą zadruku i mocnym klejem, który dopełni dzieła. Dzięki temu, że posiadamy własny park maszynowy, a nasza wiedza jest rozległa i poparta praktyką, jesteśmy w stanie sprostać wyzwaniom związanym z produkcją etykiet i przywieszek dla tak wymagającej branży jak obróbka metali.
Do najczęściej stosowanych rozwiązań dla branży hutniczej należą:
- Przywieszki bezklejowe ogólnego zastosowania
- z poliestru (PET) o grubości 150 lub 250 µm,
- z winylu (PVC).
- Przywieszki bezklejowe odporne na wysokie temperatury, powyżej +300 stopni Celsjusza
- z aluminium o grubości 150 µm,
- z poliamidu (PI),
- specjalne konstrukcje syntetyczne heat resistant.
- Etykiety samoprzylepne
- do aplikacji na zimno – klej działa już w temperaturze „pokojowej”,
- do aplikacji na gorąco – z klejem, który aktywuje się w temperaturach rzędu kilkuset stopni Celsjusza (do etykietowania rozgrzanych elementów metalowych).
Etykietowanie gotowych elementów metalowych
Gdy po zakończonym procesie obróbki cieplnej otrzymane produkty i półprodukty są magazynowane, nie jest już wymagana odporność na temperatury, lecz raczej jak najdłuższa żywotność etykiety. Znakuje się zarówno poszczególne elementy, jak i konstrukcje stalowe, wykorzystywane np. w przemyśle górniczym. Etykieta służąca do oznaczania maszyn oraz łuków montowanych w kopalnianych korytarzach musi być odporna na warunki panujące pod ziemią. Zdarza się także, że aplikacja odbywa się na trudnych powierzchniach, jak np. nieoczyszczone odlewy żeliwne. W każdej z tych ról świetnie sprawdzają się etykiety winylowe – długowieczne, wytrzymałe i zachowujące w pełni czytelność zawartych na nich informacji.