Etykiety na lekarstwa
Statystyki pokazują, że w Europie rokrocznie sprzedaje się około 30 miliardów opakowań leków. Tak duży rynek jest nieuchronnie podatny na różnego rodzaju nadużycia, które mogą zagrażać zdrowiu i życiu pacjentów. Dodatkowo mają one negatywny wpływ na reputację firm farmaceutycznych. W tej sytuacji nie dziwi wprowadzenie w Unii Europejskiej nakazu dodatkowych zabezpieczeń produktów leczniczych.
W lutym 2019 roku zaczęła obowiązywać tzw. dyrektywa fałszywkowa (rozporządzenie uzupełniające dyrektywę 2001/83/WE), bezpośrednio dotycząca zabezpieczeń opakowań leków. Etykiety ATD anti-tampering device. Ma to przeciwdziałać nadużyciom zarówno w zakresie leków wydawanych na receptę, jak i produktów wysokiego ryzyka sprzedawanych bez przepisu lekarza.
Założenia rozporządzenia są zasadniczo dwa:
- Leki powinny być oznaczone unikalnym numerem seryjnym, pozwalającym na błyskawiczną identyfikację oraz weryfikację autentyczności.
- Leki powinny być zapieczętowane w sposób umożliwiający łatwe dostrzeżenie każdej próby manipulacji.
To drugie założenie doskonale spełniają oferowane przez Libeli etykiety zabezpieczające typu VOID oraz ulegające zniszczeniu.
Etykiety typu VOID
Nie da się ich odkleić ani przykleić w sposób niezauważony. Próba manipulacji przy tego rodzaju etykietach kończy się ich zniszczeniem, a w miejscu, gdzie się znajdowały, pozostaje trwały napis „VOID” lub „VOID OPEN”. Dla farmaceuty lub pacjenta jest to czytelny znak, że opakowanie zostało wcześniej otwarte i tak naprawdę nie wiadomo, czy lek znajdujący się w środku jest legalnie dopuszczonym do sprzedaży specyfikiem, czy może niebezpieczną dla zdrowia i życia podróbką.
Etykiety ulegające zniszczeniu
Ten typ etykiety także ma na celu zabezpieczenie przed nieuprawnionym dostępem do opakowania z lekiem. W tym przypadku ewentualna próba fałszerstwa jest widoczna, ponieważ etykieta zostaje zniszczona, i to wraz z wierzchnią warstwą tekturowego opakowania, która pozostaje na niej po oderwaniu. Właściwie nie ma możliwości usunięcia takiej etykiety w całości bez pozostawienia śladów działania.
Oprócz powyższych typów zabezpieczeń warto wspomnieć jeszcze o niewidocznych nadrukach UV, które mogą dodatkowo podnieść poziom bezpieczeństwa środków farmaceutycznych. Już w tej chwili korzysta z nich wielu naszych klientów.
Etykiety zabezpieczające oferowane przez Libeli spełniają również wymogi prawne dotyczące ograniczenia migracji klejów do wnętrza opakowania z lekami. Są to takie same normy, jakie określają dopuszczenie etykiet do wykorzystania w branży spożywczej. Mikroskopijne cząsteczki substancji chemicznych zawartych w klejach nie mają możliwości dostania się do leków poprzez opakowanie. Jest to warunek konieczny, aby nie narażać pacjentów na zagrożenia związane ze spożyciem substancji szkodliwych. Etykiety z klejem o niskiej migracji zapewniają więc nie tylko wysoki komfort użytkowania, ale także bezpieczeństwo tak ważne w przypadku leków.